авторизований дистриб'ютор
09:00 - 18:00
09:00 - 18:00
09:00 - 18:00
09:00 - 18:00
09:00 - 18:00
вихідний
вихідний

Вентиляція в квартирі

Якісна і продумана вентиляція в квартирі — це запорука гарного самопочуття. Для реалізації її недостатньо відкривати вікна на провітрювання, так як з поступанням свіжого повітря в приміщення потрапляє пил, комахи, шум і вихлопні гази від численних транспортних засобів. Левова частина квартир була побудована за радянських часів, зараз витяжні канали природної вентиляції не завжди справляються з поставленим завданням, а в деяких кімнатах вона взагалі відсутня. Відкриття вікон на провітрювання ефективне для насичення киснем, але разом зі свіжими потоками повітря в приміщення потрапить холод або спека, а за часів економії енергоресурсів і витрат на їх використання — це додаткові витрати. Як же зробити вентиляцію в квартирі ефективною, і в той же час, щоб вона не вела до втрат тепла взимку, і не підвищувала температуру повітря в приміщеннях в літній час?

Види систем вентиляції для квартири

Існує кілька варіантів реалізації вентиляції в квартирах:

 • Природна. Якщо в квартирі є природна вентиляція, яка організована вбудованими витяжними шахтами і каналами, то якість її буде залежати від: тяги, розмірів вентканала, а також його стану. Тяга при природній вентиляції величина не постійна і буде залежати від температури і швидкості вітру на вулиці. У зимовий час зі зниженням температури, вона буде рости, а в літню спеку зменшуватися. Однак таким чином організовується лише витяжна вентиляційна система, так як приплив повітря здійснюється через щілини в віконних рамах, дверях або через спеціальні клапани (віконні або стінні). Всі ці елементи природної вентиляції позбавлені можливості регулювання потоків повітря. У період загальної герметизації, коли всі вікна і двері укомплектовуються ущільнювачами, потік свіжого повітря невблаганно зменшується, у зв'язку з цим з'являються: волога, вогкість або ж просто нестача кисню, який виражається в погіршенні самопочуття і якості сну, і відпочинку. Природної вентиляції не завжди буде достатньо для створення оптимального мікроклімату в квартирах, особливо кімнатах з високим рівнем вологості або виділенням пару (кухня, ванна, санвузол).

 • Примусова. Це більш ефективний і сучасний підхід до вирішення проблеми вентиляції приміщень в багатоквартирних будинках. Для того, щоб реалізувати примусову вентиляцію в квартирах використовуються витяжні вентиляції на кухні, у ванній і туалеті, а також системи припливної вентиляції з рекуперацією, фільтрацією або додатковим підігрівом повітря за допомогою калориферів. Якщо будинок «новобудова», то можна організувати ефективний повітрообмін за рахунок прокладки вентиляційних каналів для реалізації припливно-витяжної вентиляції. Бажано продумати автоматизацію включення і відключення, а також контролю, елементів вентиляційної системи і її ефективності. Для цього встановлюються датчики, які виводять інформацію на дисплей, а також реле часу, настроюються з урахуванням особливостей приміщення. 

Припливна вентиляція в квартирі

Припливна вентиляція в квартирі, може бути природна і примусова, але її завдання в будь-якому випадку залишається незмінним — здійснити приплив свіжого, насиченого киснем повітря в приміщення. Роль відведення використаного, вологого або задимленого повітря беруть на себе елементи витяжної системи. 

Основними елементами припливної вентиляції є:

 • клапани, які вбудовані в вікно або стіну, працюють тільки на впуск повітря з вулиці в приміщення. По суті — це ті ж щілини, тільки оформлені більш акуратно і естетично;

 • механічні провітрювачі — вентилятори, які вмикаються за часом, тим самим насичуючи приміщення свіжим повітрям, який найчастіше проходить ще додаткову фільтрацію. За допомогою таких пристроїв можливо керувати і регулювати обсягами припливу повітря за рахунок перемикання режимів роботи з пульта дистанційного керування або автоматично;

 • компактні брізери або рекуператори. Брізер — це пристрій, який примусово подає повітря з вулиці в приміщення, очищаючи його і підігріваючи до комфортної температури, за допомогою електричної енергії (для квартир потужність нагрівального елементу коливається близько 1 кВт). Рекуператор більше відноситься до елементу припливно-витяжної вентиляції і для його роботи знадобиться лише підключення вентиляторів до електромережі.

Без припливної вентиляції неможливо створити в квартирі оптимальний мікроклімат, особливо коли відкриття вікон на провітрювання тягне за собою появу протягів, або неможливо з інших причин.

Припливно-витяжна вентиляція квартири з рекуперацією

Припливно-витяжна система вентиляції приміщень в квартирах з рекуперацією тепла — це не тільки ефективний інструмент створення оптимальних умов, але ще і економічно вигідний варіант, який не вимагає зайвого споживання енергії, а відтак не тягне за собою витрати на їх оплату. Рекуператор — це елемент вентиляційної системи, в якій відбувається регулювання температури припливних потоків повітря, за рахунок потоків, що видаляються з приміщення. Взимку проходячи через рекуператор, потоки повітря, сформовані витяжним вентилятором нагрівають теплообмінник та відповідно повітря яке подається в приміщення. Влітку, охолоджений за допомогою кондиціонера, повітря охолоджує теплообмінник і тим самим сприяє надходженню в приміщення насиченого киснем, але в той же час, не такого гарячого повітря.

Припливно-витяжна вентиляція з рекуперацією може бути організована трьома типами обладнання:

 1. централізованими вентиляційними системами, які були спроектовані і виконані при будівництві всього багатоквартирного будинку. Це велика рідкість, так як найчастіше забудовникам простіше реалізувати лише природну вентиляцію, а кожен власник квартири вже самостійно нехай думає про її ефективність;

 2. прихована індивідуальна установка витяжних і припливних вентиляторів з механізмом рекуперації. Здійснюється в квартирах із загальною площею більше 100 м², так як буде займати частину житлового простору за рахунок прокладання вентиляційних каналів. Для квартири один такий рекуператор встановлюється на всі приміщення у вентиляційній камері. Елементами такого виду реалізації вентиляції з рекуператором також є: розподільні повітроводи, парканні решітки, дифузори для розсіювання повітряного потоку.

 3. компактні рекуператори вбудовані, найчастіше, в стіну. Один із самих бюджетних, але не менш ефективних приладів. Для спальні і вітальні такі системи вентиляції один з найбільш прийнятних варіантів.

Таким чином, всі види приточно-витяжних систем з рекуператорами, витрачають енергоресурси тільки для здійснення обертання лопатей витяжних і припливних вентиляторів. Розміри і потужність такого обладнання підбирається індивідуально в залежності від розмірів квартири і її кімнат.

Перевагами прихованих індивідуальних систем припливно-витяжної вентиляції є:

 • ефективна подача свіжого повітря і видалення відпрацьованих повітряних мас;

 • комплексний підхід для створення оптимального мікроклімату;

 • можливість самостійно, в процесі експлуатації збільшувати або зменшувати обсяги повітря, за рахунок регулювання швидкості обертання і часу роботи вентиляторів;

 • економічність при використанні енергоресурсів;

 • можливість ефективної фільтрації, зволоження або осушення повітря в приміщенні;

 • програмованість роботи за рахунок застосування мікропроцесорного контролера;

 • можливість контролю і управління на відстані пультом д / у або навіть через Wi-Fi;

 • створення оптимального мікроклімату в приміщенні в будь-який час року.

При установці побутових систем вентиляції з елементами рекуперації, варто забезпечити можливість включення додаткового витяжного вентилятора на кухні, в санвузлах та ванних кімнатах. Бажано автономність цих вентиляторів незалежно від усієї системи вентиляції.

Організація вентиляції в квартирі за типами приміщень

При організації вентиляційної системи в квартирі необхідно врахувати не тільки розміри приміщень, але і їх тип, так як деяким з них властиве рясне виділення пара (вологи), а також поява диму. Тому, щоб уникнути неприємних моментів з появою цвілі (грибка), а також відкладень нагару на стелі або стінах рекомендується врахувати і ці чинники.

Вентиляція ванної кімнати і санвузла в квартирі

Мінімально у ванній кімнаті і будь-якому квартирному санвузлі повинна бути як мінімум природна вентиляція, яка здійснюється шляхом реалізації як витяжних решіток на стелі, стіні або вікні, так і припливних, що вмонтовуються в дверях. Найчастіше природної тяги недостатньо для видалення неприємних запахів і рясної появи пара. Витяжна вентиляція за нормами повинна забезпечувати відтік повітря не менше ніж 50 м³ / год, але на практиці виявляється, що не завжди цього обсягу достатньо, тому оптимальними розрахунковими параметрами прийнято вважати 54-72 м³ / год. Природна витяжка без вентиляторів не зможе забезпечити виведення такого обсягу повітряних мас, тому найчастіше застосовуються примусові витяжки. Для реалізації припливної та витяжної вентиляції у ванній і санвузлі встановлюється витяжний осьовий вентилятор зі зворотнім клапаном, який оснащений режимом відключення по таймеру або за рахунок управління датчиком вологості. Найпростіший варіант — включення і відключення разом з освітленням, але найефективніший і сучасний за допомогою датчика вологості. Припливу повітря під дверним полотном (щілину близько 15 мм) в це приміщення буде цілком достатньо для створення ефективної тяги і оптимального повітрообміну. Встановлюється вентилятор прямо в вентканал, тому його розміри вибираються відповідно до розміру отвору де раніше була вентрешетка. Потужність побутових осьових вентиляторів в залежності від моделі коливається від 50 до 220 м³ / год, а дизайнів такого обладнання величезна кількість.

Якщо потрібно прихований монтаж витяжної системи в ванну, санвузол або варіант суміщених цих приміщень, то для цього можна використовувати установку відцентрових вентиляторів з вбудованим корпусом, що вмонтовуються усередині вентканала. На лицьовій частині відсутні лопаті, залишається тільки декоративна решітка. Шум від відцентрових вище, але і продуктивність теж (від 60 до 300 м³ / год).

При виборі вентилятора в приміщення з підвищеною вологістю необхідно брати обладнання призначене для роботи в таких умовах. Потрібно звернути увагу на ступінь захисту від пилу і вологи - IP. Рівень вологозахищеністю може бути від 0 до 8 для ванних кімнат потрібно купувати обладнання не менше 4 рівня (захист від бризок, падаючих в обидва напрямки).

Вентиляція на кухні

Для кухні обов'язковою умовою припливно-витяжної вентиляції є установка побутової витяжки, яка монтується безпосередньо над варильною поверхнею і ефективно видаляє пар і дим під час приготування їжі.

Однак, якщо кухня сполучена з кімнатою для прийому їжі, як часто буває в квартирах, то варто задуматися про наявність або додаткової прихованої примусової або природної вентиляції, щоб після приготування їжі запах не поширювався по всій квартирі. При цьому оптимальний повітрообмін для такого типу приміщень дорівнює від 110 до 150 м³ / год, залежно від типу плити і кількості конфорок (електро або газова).

Вентиляція в спальні

Поява неприємного запаху, надмірної вологості і як наслідок поява цвілі в районі вікон і кутах спальні - це лише короткий перелік проблем, які характерні при неправильній вентиляції цієї кімнати для відпочинку і сну. Спати з відкритими на провітрювання вікнами можливо не в будь-який час року, особливо якщо будинок розташований поруч з проїжджою частиною. На кожну людину для спальних кімнат рівень повітрообміну повинен складати, згідно з правилами і нормами житлових приміщень, не менше 30 м³ / год. При цьому небажано організовувати приплив повітря з інших приміщень, краще окремим повітроводом за допомогою брізера або компактного рекуператора безпосередньо з вулиці.

При організації дорожчої вентиляційної системи рекуператор встановлюється в прихованій венткамере, а повітроводи декоруються під інтер'єр приміщення і ховаються в коробах.

Вентиляція у вітальні

Вітальні в квартирах — це універсальне місце, де сім'я проводить багато часу, а також тут приймають гостей і організовують застілля. Тому тільки встановленням опалювальної системи і кондиціонерів в вітальні не обійтися. При великих скупченнях людей такі приміщення повинні бути оснащені не тільки ефективною системою вентилювання, бажано з рекуперацією, але і з можливістю регулювання інтенсивності, яка досягається шляхом зміни швидкості обертання лопатей вентиляторів.

При наявності у вітальні стель багаторівневого типу, найкращим рішенням буде організувати повітрообмін шляхом монтажу прихованої системи припливно-витяжної типу.

Висновок

Для нормальної життєдіяльності і відпочинку людини, а також домашніх вихованців, в квартирах багатоповерхівок вентиляційна ефективна система є дуже важливою складовою. Від її злагодженої роботи буде залежати здоров'я всіх мешканців, не варто забувати про вибір виробника, особливо для прихованих елементів вентиляції. Від якості складання і надійності обраного вами обладнання буде залежати, як часто власник житла буде змушений експлуатувати і ремонтувати систему вентиляції.

6 лютого 2021
×
Отримати консультацію