авторизований дистриб'ютор
09:00 - 18:00
09:00 - 18:00
09:00 - 18:00
09:00 - 18:00
09:00 - 18:00
вихідний
вихідний

Припливно-витяжна вентиляція: пристрій, типи і принцип роботи

При організації робочих місць, а також житлових площ іноді забудовники нехтують обов'язковим надходженням в приміщення свіжого, насиченого киснем і очищеного від пилу повітря. Основний акцент будівельники роблять на енергоефективність будівлі, а також на його якість обігріву та реалізацію системи кондиціонування. Однак, в приміщенні, де в достатній кількості, присутній свіже очищене повітря краще думається, відпочивається, поліпшується якість сну, а на виробництві та в офісі підвищується працездатність. Для організації оптимального мікроклімату в приміщеннях застосовується система припливно-витяжної вентиляції. Однак, на цьому функціональність вентиляційних систем не закінчується, сучасна приточно-витяжна установка вирішує ще питання прихованої установки охолоджуючих елементів кондиціонерів, фанкойлів, рекуператорів, калориферів, що виконують свою роль по оптимізації мікроклімату в приміщеннях.

Що таке приточно-витяжна вентиляція?

Схем приточно витяжних систем вентиляції приміщень безліч, однак мета їх одна — це відтік використаного, перенасиченого шкідливими елементами і газами, а також організація припливу свіжого повітря. Як відомо, людині для нормальної життєдіяльності просто необхідне свіже повітря. 

Якщо відсоткове співвідношення складу повітря всередині приміщень буде нижче оптимальних показників, то самопочуття людини помітно гіршає. Таким чином, приточно-витяжна система - це набір злагоджених, автоматично працюючих механізмів і пристроїв, які забезпечують в достатній кількості одночасний приплив вуличного і видалення відпрацьованого повітря з приміщень.

Переваги та недоліки припливно-витяжної вентиляції

Основними перевагами організації в приміщенні систем вентиляції, що працюють на приплив і витяжку це:

 1. Повністю автоматична заміна відпрацьованого, непридатного для дихання людини і тварин повітря;

 2. Очищення, а також при необхідності охолодження або нагрів повітряних потоків надходять в приміщення;

 3. Доставка і відведення повітря в кожне приміщення будівлі в потрібній кількості;

 4. Можливість зволоження і фільтрації повітряних мас, тим самим впливаючи на комфорт відпочинку і продуктивність праці; 

 5. Можливість прихованої установки всередині вентиляційних каналів опалювального і охолоджуючого устаткування;

 6. Рекуперація повітря, тобто нагрів або охолодження припливного повітря за рахунок температури потоків виведених з приміщення. Такий механізм надає можливість економити витрати на опалення і кондиціонування без регулярного провітрювання;

 7. Нескладна експлуатація і низькі витрати на проведення профілактичних заходів.

Серед недоліків припливно-витяжної вентиляції можна виділити:

 • Поява невеликого шуму від вентиляторів;

 • Складність установки і дорожнеча реалізації в вже побудованому будинку (квартирі, офісі, складі, приватному будинку);

 • Порівняно висока вартість повністю автономних сучасних систем з управлінням швидкістю, рекуператором.

Принцип роботи і пристрій припливно-витяжної системи вентиляції

Принцип роботи обладнання припливно-витяжної системи вентиляції заснований на ефективному видаленні повітря з приміщення — відтоку, а також доставка очищених і свіжих повітряних мас в приміщення — приплив. Ці два процеси повинні бути узгоджені, а їх обсяги повинні бути приблизно однаковими. Припливне повітря через вуличний дифузор або вентиляційну решітку всмоктується за допомогою вентилятора. Потім проходить фільтрацію, нагрівальні або охолоджуючі елементи, а потім надходить в приміщення. Відтік організований також за допомогою вентилятора, що працює теж на всас, при цьому повітря з приміщення теж проходить процес фільтрації, потім надходить в рекуператор, а далі по вентиляційних каналах виводиться на вулицю. Саме припливно витяжна вентиляція з рекуператором є однією з найпоширеніших так як дозволяє насичувати приміщення чистим свіжим, а головне прогрітим природнім шляхом (без нагрівальних елементів), повітрям. Установка у вентиляційній системі калориферів, кондиціонерів, фанкойлів і іншого обладнання цієї вже є модернізацією і вимагає зайвих фінансових витрат.

Найпростіша вентиляційна припливно-витяжна система включає в себе:

 • запірний клапан, що перешкоджає попаданню повітря з вулиці, коли система відключена або знаходиться в режимі очікування;

 • вентилятори, лопаті яких обертаються від електричної енергії;

 • набір фільтрів;

 • повітроводи, для здійснення розводки по всіх приміщеннях;

 • вентиляційні решітки і дифузори для направлення потоків всередині приміщення;

 • систему автоматики і регулювання інтенсивності подачі повітря;

 • байпас — механізм, що дозволяє при необхідності перенаправляти потік повітря з вулиці відразу в приміщення, тобто без рекуперації;

 • дренажної системи для видалення конденсату;

 • рекуператор — елемент дозволяє економити і подавати в приміщення повітря необхідної температури.

Типи припливно-витяжних установок

Всі системи припливно-витяжної вентиляції діляться на три основні групи: з природньою, примусовою або комбінованим з припливом і витяжкою.

 1. Природна вентиляція реалізована без використання вентиляторів, а тільки за рахунок природної тяги по вентиляційних каналах;

 2. Примусова, коли потік повітря створюється вентиляторами;

 3. Комбінованими, коли для використовується і природна і примусова система вентилювання.

Залежно від призначення і умов встановлення припливно-витяжні системи вентиляції приміщення можуть бути організовані як з рекуператорами (в житлових і офісних приміщень), так і без них, при установці на виробництві, де немає необхідності нагріву або охолодження повітря, що подається з вулиці.

Як розрахувати і підібрати необхідне обладнання?

При підборі параметрів і обсягів повітрообміну, необхідно врахувати:

 • площа всіх приміщень в яких необхідний приплив свіжого повітря і відведення використаної;

 • призначення приміщень, тобто використовуватися вони будуть як житлові, побутові, торговельні або виробничі.

Всі ці параметри повинні бути вказані при проектуванні, ось наприклад, перелік і обсяг повітрообміну (обчислюється в метрах кубічних) в приміщеннях, в яких найчастіше повинна бути реалізована вентиляція:

 • коридор або передпокій - 10;

 • робочий кабінет - 60;

 • вітальня і залу - 40;

 • санвузол, душова, ванна кімната - 70;

 • спальні і кімнати відпочинку - 30-40;

 • курилки (приміщення для куріння) - від 100.

Якщо площа приміщення велика і складна, то вентиляційні системи розраховуються за розширеним формулами і досвідченими фахівцями, так як можуть включати в себе багатокомпонентну систему складається з парних вентиляторів.

Висновок

Припливно-витяжна установка є відмінним рішенням для поліпшення якості повітря в приміщеннях, а за рахунок монтажу в них рекуператорів ще й з'являється можливість економити ресурси, витрачені на опалення.

1 лютого 2021
×
Отримати консультацію