авторизований дистриб'ютор
09:00 - 18:00
09:00 - 18:00
09:00 - 18:00
09:00 - 18:00
09:00 - 18:00
вихідний
вихідний

Як обрати побутовий рекуператор?

Прагнення власників житлових приміщень максимально герметизувати своє житло пов'язане з бажанням максимально зберегти дороге тепло в зимову холоднечу, а влітку свіжість генерується кондиціонером. Однак, разом з цим власники квартир, будинків, котеджів і т.п., не враховують, що для гарного самопочуття, людському організму просто необхідне свіже повітря насичене киснем. Для регулювання повітрообміну між вулицею і квартирою розроблені системи припливно-витяжної вентиляції, але тепер виникає інше питання, як організувати цю систему, щоб одночасно з насиченням чистим повітрям не змінювалася температура всередині квартири, адже за вікном вона коливається від -20 до +40 ° C . Вихід є і він полягає у встановленні в вентиляційну систему побутових рекуператорів.

Що таке рекуператор і для чого він потрібен?

При природній вентиляції житлових приміщень потік свіжого повітря, насиченого киснем надходить через щілини у вікнах, дверях або відкриті на провітрювання вікна (двері). Зі щілинами, через які з приміщення може йти тепло (взимку) або холод (влітку), будівельники справляються шляхом утеплення фасаду будівель, заміни вікон на більш герметичні з якісним ущільненням. Провітрювання не зручно, та й з чистим повітрям в приміщення потрапляють пил, шум, комахи, а також обов'язково змінюється температура всередині приміщення. Рішення знайдено — встановлена приточно-витяжна вентиляційна система, але як же зробити, щоб повітря в приміщення надходило без істотного перепаду температур, та ще й це було без зайвих витрат на постійно дорожчаючу електроенергію. Для цього був розроблений рекуператор, який крім постачання житла свіжим вуличним повітрям, не сильно відрізняється по температурі приміщення, вирішує ще ряд завдань:

 • нормалізує вологість всередині приміщень, а відповідно знижує ймовірність появи вогкості, грибка і цвілі;

 • очищає повітря;

 • позбавляє від вуличного шуму і пилу.

Таким чином, рекуператор встановлений у вентиляційній системі або компактний в стіні дозволяє створити оптимальні умови для життя без зайвих витрат, а значить з економічною вигодою.

Принцип роботи і пристрій рекуператора

Основним елементом рекуператора будь-якої конструкції, моделі, виробника і розмірів є теплообмінник, який виготовляється з матеріалів добре приймає і віддає тепло. Для цього може бути використані наступні матеріали:

 1. мідь;

 2. алюміній;

 3. целюлоза;

 4. кераміка.

Мідь для цих цілей є максимально ефективним матеріалом, але досить дорогим. Алюміній нижче за вартістю, але не такий ефективний, пластиковий має високий ККД, а целюлозні ефективні і недорогі, але боятися вологи і рясно вбирають запахи. 

Крім теплообмінника рекуператор оснащений:

 • герметичним корпусом, в якому встановлений теплообмінник;

 • елементами огорожі і розсіювання припливних і витяжних потоків (решітки, дифузори);

 • з'єднувальні канали;

 • системою припливно-витяжної вентиляції на основі вентиляторів різної потужності. Деякі моделі вбудованих рекуператорів не оснащені вентиляторами, а мають лише отвори для подачі потоків.

 • системою фільтрації для захисту від попадання в рекуператор і в приміщення твердих частинок різної фракції;

Принцип роботи найпростішого рекуператора повітря взимку відбувається таким чином:

 1. відпрацьоване повітря (t + 20-22 ° C) з приміщення спрямовується в теплообмінник рекуператора;

 2. проходить по теплообміннику, нагріває його і відправляється на вулицю вже з (t 0-2 ° C);

 3. насичений киснем (бажано без пилу) повітря з вулиці (t -5-22 ° C), надходить на нагріте теплими повітряними масами теплообмінник;

 4. відбувається нагрів вуличного повітря до температури приблизно від +15 до +20 ° C і подача в приміщення. При цьому в теплообміннику (бажано) обидва потоки йдуть паралельно один одному по своїх каналах, тому не відбувається змішування.

Цей процес може проходити з виділенням конденсату, тому в рекуператорах є дренажна система для відводу зайвої вологи.

Типи рекуператорів повітря

Перед тим як перейти до вибору моделі рекуператора для будинку, буде корисно ознайомитися з усіма можливими варіантами встановлення і типами цього обладнання для створення мікро клімату.

Конструктивно всі рекуператори діляться на:

 • пластинчасті, теплообмінник яких зібраний з набору пластин. Такий теплообмінник не вимагає додаткової енергії для руху. Імовірність змішування повітря (вихідного та вхідного в приміщення), при цілісності пластин, виключається;

 • роторні, теплообмінник виконаний у вигляді рухомого колеса, який нагрівається, а потім повернувшись передає тепло до вхідних струменів повітря. Для обертання ротора потрібен приводний механізм, тому такі рекуператори споживають більше енергії ніж пластинчасті. Однак, в роторних рекуператорах знижується ризик появи конденсату, але частина вихідного повітря при обертанні ротора може потрапити в припливні потоки;

У напрямку повітряних потоків рекуператори для використання в домашніх умовах поділяються на:

 • Перехресні, повітряні потоки спрямовані хрестоподібно і це повністю видаляє можливість їх змішування і повернення вихідних повітряних мас знову в приміщення;

 • протиточні, коли потоки повітря спрямовані один проти одного, без змішування. Такі рекуператори можуть одночасно працювати на приплив і відтік повітряних мас. Обсяг припливного повітря в таких моделях перевищує витяжне;

Також потрібно знати, що є рекуператори, які працюють циклічно, тобто хвилину працюють на відтік, і хвилину на приплив, їх називають реверсивними. За хвилину відтоку теплообмінник нагрівається, а потім віддає тепло припливним струменям повітря.

За типом встановлення існує тільки два види рекуператорів:

 1. компактні, встановлюються в отвір в стіні, яка контактує з вулицею. Продуктивність таких систем невелика вони більше підійдуть для квартир і невеликих будинків;

 2. венткамери, монтовані приховано всередині вентиляційних каналів, на горищах. Однієї такої установки рекуперативного типу буде достатньо, щоб забезпечити свіжим, насиченим, а також якісно відфільтрованим повітрям двох поверховий котедж або особняк. Це вже професійний підхід до створення оптимального мікроклімату, який може бути оснащений декількома режимами роботи, а також додатковими функціями.

Як вибрати рекуператор повітря?

При виборі рекуператора повітря для житлового приміщення в першу чергу необхідно визначитися з його місцем встановлення, так як компактний можна встановити всередині вентиляційного каналу, а стаціонарний (венткамерний) вимагає виключно прихованого монтажу.

Наступними критеріями для правильного підбору рекуператора є:

 • продуктивність, часто виробник вказує для якої площі приміщень він підходить;

 • габарити, щоб без проблем розмістити його;

 • матеріалом теплообмінника;

 • зовнішнім виглядом лицьової панелі;

 • рівню шуму під час роботи;

 • оснащення додатковими функціями.

Рекуператор — не відноситься до обладнання, яке складно вибрати, навіть без досвіду монтажу та встановлення вентиляційних систем.

Режими роботи і додаткові функції

Щодо режимів роботи рекуператорів вже говорилося, вони можуть працювати:

 1. одночасно на відтік і приплив;

 2. циклічно, певний час на приплив, а потім на відтік.

Додатковими функціями рекуператорів є:

 • оснащення захистом від переохолодження та замерзання;

 • регулюванням продуктивності;

 • із захистом від появи конденсату, оснащуються такі прилади, які не мають дренажної системи для видалення зайвої вологи;

 • оснащення додатковими датчиками температури, вологості, і навіть рівня вуглекислого газу;

 • наявність нічного режиму;

 • наявність інформаційного табло для контролю і управління режимами роботи;

 • наявність додаткових фільтрів, що дозволяють видаляти не тільки пил, а й сторонні запахи, а також знезаражують повітря;

 • оснащення елементами додаткового нагріву (калориферами) вхідного повітря; 

 • оснащення можливістю управління з пульта д / у, смартфона через Wi-Fi. підключення.

Висновок

Таким чином, встановлення систем опалення та кондиціонування в житлових приміщеннях не вирішує питання з припливом свіжого, відфільтрованого, а головне, потрібної температури повітря. Для цих цілей існує ефективний і економічно вигідний прилад — рекуператор, який дозволить без істотних витрат на споживання електроенергії, створити в житловому приміщення здоровий мікроклімат.

10 лютого 2021
×
Отримати консультацію