авторизований дистриб'ютор
09:00 - 18:00
09:00 - 18:00
09:00 - 18:00
09:00 - 18:00
09:00 - 18:00
вихідний
вихідний

Як почистити кондиціонер?

Системи кондиціонування, як основний механізм створення оптимального мікроклімату в приміщеннях, щільно вкоренилися в житті сучасної людини. Цією кліматичною технікою обладнуються як житлові приміщення, такі як квартири, будинки, особняки, так і виробничі та адміністративні об'єкти — цехи, офіси, майстерні, склади, машинні зали. Складно уявити супермаркет, спортивний зал або розважальний комплекс без ефективної системи кондиціонування. Однак не всі знають, а багато хто просто ігнорує те, що в процесі експлуатації будь-який кондиціонер вимагає чистки.

Навіщо необхідно чистити кондиціонер?

За добу звичайний домашній кондиціонер, не кажучи вже про потужні промислові кліматичні установки, пропускає через себе сотні кубів повітря. Пил, лусочки комах, шерсть домашніх тварин згодом осідає на елементах кондиціонера. В результаті цього процесу всередині пристрою з'являється розсадник хвороботворних мікроорганізмів, для яких в ньому створюються комфортні умови. Мікроби розмножуються і потім разом з повітрям потрапляють в людський організм.

Таким чином, можна виділити ряд причин, які говорять про обов'язкову, а головне регулярну чистку кондиціонера:

 1. Підтримка не тільки необхідної температури в приміщенні, але і створення здорового мікроклімату. Особливо це важливо для людей, які страждають алергією;
 2. Осідання пилу спричиняє зменшення ефективності повітрообміну, а відтак знижується продуктивність пристрою;
 3. Підвищення навантаження на вузли кондиціонера, так як вони розраховані на роботу в чітких межах. Наприклад, осідання пилу на лопатях вентилятора, є причиною розбалансування та виходу з ладу підшипників.  

Якщо підсумувати, то відсутність чистки впливає на ефективність роботи кондиціонера, підвищує ймовірність захворювань, а також може вивести з ладу кліматичну техніку, яка рятує в спеку і в холод.

Коли і як часто потрібно чистити кондиціонер?

Залежно від умов, тобто використовується кондиціонер в побуті, або встановлений в промисловому цеху, де велика запиленість є нормальною для виробничого процесу, регламент чистки цієї кліматичної техніки може змінюватися. Однак, що стосується загальних рекомендацій, то це:

 1. Один-два рази на місяць промивка фільтрів грубої і тонкої очистки;
 2. Раз на півроку виконується чистка всіх елементів внутрішнього блоку;
 3. Щорічно проводиться перевірка і прибирання забруднень, налипання пилу в зовнішньому блоці.

Однак, існують і симптоми, коли чистка потрібна негайно:

 • Споживання великої кількості електроенергії;
 • Зниження потужності і відповідно ефективності пристрою;
 • Поява сторонніх шумів, не характерних для нормальної роботи;
 • Поява неприємного і можливо навіть різкого запаху.

Правда не завжди чистка допоможе впоратися з появою симптомів, так як можливий витік фреону або вихід з ладу одного або декількох елементів.

Як чистити фільтри кондиціонера?

Сучасні спліт-системи часто мають нескладну процедуру чищення фільтрів, тому виконати цю роботу може звичайний користувач не маючи спеціального обладнання і досвіду.

Чистка фільтрів кондиціонера, а якщо точніше, то елементів фільтрації повітря, що знаходяться у внутрішніх блоках побутових спліт-систем, проводитися наступним чином:

 • Необхідно відключити кондиціонер від електромережі, щоб не потрапити під небезпечну напругу;
 • Акуратно зняти або зрушити передню (лицьову) кришку внутрішнього блоку;
 • Зняти фільтр, найчастіше він виконаний з двох нейлонових сіток в каркасі. Залежно від моделі, вони можуть просто вставлятися або бути прикручені. Фільтри грубої очистки справа і зліва відрізняються один від одного. Перед тим, як діставати, необхідно сфотографувати або запам'ятати їх розташування;
 • Фільтр потрібно замочити в мильному розчині хвилин на 10-15 (в залежності від забруднення), а потім ретельно промити під струменем води кімнатної температури і дати висохнути;
 • Сухий і чистий фільтр встановлюється на місце, лицьова кришка закривається, кондиціонер включається в роботу.

Деякі моделі внутрішніх настінних блоків спліт-систем мають ще додатковий фільтр, який знаходиться зверху. Він також підлягає чищенню. Для більш докладної інформації буде корисно ознайомитися з інструкцією по експлуатації, часто там цей процес детально описаний.

Пам'ятайте! При чищенні фільтрів кондиціонерів агресивні миючі, гаряча вода і сонячні промені фільтрам протипоказані.

Як почистити зовнішній блок кондиціонера?

Перед тим як самому почистити кондиціонер, а точніше його зовнішній блок, продумайте безпеку проведення цих робіт, так як часто вони знаходяться на висоті. Для безпеки необхідно використовувати страхувальні ремені, або сходи, якщо їх довжини вистачить.

Для того, щоб провести чистку зовнішнього модуля, необхідно:

 • відключити прилад від електропостачання;
 • зняти кожух. Його можна ретельно промити під напором води з мильним розчином;
 • потужним пилососом, з насадкою у вигляді м'якої щітки, прибрати пил з усіх доступних елементів. Особливу увагу варто звернути на налипання пилу на лопатях вентилятора і решітки конденсатора. Ні в якому разі не можна пошкодити стільники на радіаторі використанням металевих щіток;
 • всі елементи, за винятком клем підключення електропроводки і електродвигуна вентилятора, можна обробити за допомогою ручного пульверизатора, а потім протерти вологою м'якою тканиною або губкою. Електрообладнання рекомендується упакувати в плівку. 
 • дати просохнути, зняти зайві захисні пристосування і встановити кожух на місце;
 • підключити прилад до електромережі.

Для очищення зовнішнього блоку професіонали використовують пароочищувачі або міні-мийки, які є більш ефективними інструментами. Пам'ятайте, не можна включати кондиціонер до тих пір, поки всі внутрішні деталі не висохнуть повністю.

Як почистити внутрішній блок кондиціонера?

Перед тим як почистити кондиціонер в домашніх умовах необхідно в першу чергу підготуватися, для цього потрібно мати під рукою: потужний пилосос, пластикову щітку і засіб для дезінфекції кондиціонерів. У продажу є спеціальні засоби для чищення кондиціонерів, а як альтернатива застосовують хлоргексидин, який є в наявності практично в будь-якій аптеці, 300 мл вистачить для однієї чистки.

Основні елементи, на які потрібно в першу чергу звернути увагу це:

 1. стан теплообмінника;
 1. лопатей вентилятора.

Саме вони є основними елементами накопичення пилу. За допомогою пилососа і нежорсткої щітки вони очищуються. 

У спліт-системах передбачена дренажна система видалення конденсату, якщо бруд і пил заб'ють дренажні канали, то вода з'явиться всередині приміщення. Цвіль і грибок будуть наслідками цієї проблеми. Своїми руками прочистити дренаж можна лише частково, робиться це за допомогою щітки і миючого засобу для миття посуду. Після обробки самого дренажу перевірте чистоту дренажного лотка (піддону), а краще помийте його для профілактики. 

Як заправити кондиціонер?

Якщо чистка обох блоків не дала результатів, а кондиціонер продовжує слабо охолоджувати або взагалі працювати тільки в режимі вентиляції, то можливо є розгерметизація фреонового контуру або просто потрібна дозаправка холодоагентом.

Перед тим як заправити кондиціонер фреоном необхідно оглянути місця з'єднання магістралі у внутрішньому і зовнішньому модулях на наявність течі. 

Самостійно заправити кондиціонер не вийде, для цього необхідне спеціальне, вельми дороге, обладнання, сам фреон і досвід проведення даних робіт.

Наслідки прагнення до економії можуть пов'язані з поломкою компресора, найдорожчого вузла будь-якого кондиціонера.

14 квітня 2021
×
Отримати консультацію