
Ні для кого не секрет, що для гарного самопочуття, міцного сну і здоров'я як людини, так і тварин, що проживають в приміщенні, потрібен певний рівень кисеню в повітрі. Однак, після заміни старих вікон і дверей на нові збільшилася герметизація житлових приміщень, за рахунок якісних ущільнювачів, які перешкоджають попаданню свіжого насиченого киснем повітря всередину приміщення. Для цього, в принципі, досить було б відкривати вікна на провітрювання, однак, разом з цим, взимку на вулицю виходить дорогоцінне тепло. Однак, це не означає, що влітку ситуація поліпшується, бо кондиціонери без продуманої і сучасної припливної вентиляції, лише пропускають повітря, що знаходиться в приміщенні, через охолоджуючі грати його теплообмінника, не додаючи в нього новий кисень. Щоб вирішити проблему насичення житлових приміщень свіжим і насиченим киснем повітрям застосовуються рекуператори.
Що таке рекуператор повітря?
Рекуператор повітря, є одним з найважливіших елементів припливно-витяжної вентиляції, що представляє собою двостінний теплообмінник, в якому потік використаного повітря, виводитися з приміщення не перемішуючи з вуличним. Одночасно з цим відбувається подача свіжого, з більшим відсотком кисню, повітря всередину приміщення. Однак, особливість і призначення рекуператора полягає в природньому нагріванні взимку, а також охолодженні влітку, припливного вуличного повітря.
Рекуператор, назва якого походить від латинського «recuperatio», що означає зворотнє отримання або повернення, є ефективним пристроєм для створення в приміщенні здорового мікроклімату без відкривання вікон для провітрювання і дозволяє підвищити енергозберігаючі показники. При цьому нормалізується вологість повітря, що теж позитивно впливає на дихальну систему живого організму, а також дозволяє зменшити ймовірність появи плісняви.
Принцип роботи рекуператора повітря
Принцип будь-якого рекуператора повітря вельми примітивний і заснований на різниці температур зовні, а також всередині приміщення. Повітряний потік з приміщення, а значить з великим вмістом азоту, шляхом примусової вентиляції надходить на рекуперативний теплообмінник. Якщо розглядати зимовий опалювальний період, то проходячи через теплообмінник рекуператора, тепле повітря з приміщення, нагріває його. В цей час потік холодного повітря потрапляючи з вулиці подається на нагріті стінки теплообмінника і проходячи через нього, підвищує температуру вхідного в приміщення повітря.
Так, приточно-витяжна вентиляція виконує функцію щодо одночасного насичення приміщення повітрям багатим киснем, а також з підігріву цього повітря для того, щоб не знижувалася температура в опалювальному приміщенні. У літню пору напрямок потоків повітря не змінюється, тільки тепер, в приміщення через вентиляцію з системою рекуперації, подається охолоджене вуличне повітря, звичайно ж, якщо кімната в квартирі або будинку обладнана стандартною системою кондиціонування, без фанкойлів або ж вбудованих в систему вентиляції канальних внутрішніх блоків.
Пристрій рекуператора
Основними елементами системи рекуперації повітря є:
Елементи подачі і всмоктування повітря — це звичайні вентилятори, які сприяють створенню спрямованого повітряного потоку. Працюють вони від електричної мережі, а так як потужність їх невелика, то і споживання електроенергії низьке. Навіть для великих приміщень потужність вентиляторів не є основним джерелом споживання електричної енергії;
Теплообмінник, в якому власне і відбувається обмін температур повітряних потоків;
Система фільтрації, що захищає приміщення від попадання всередину будівлі або приміщення пилу;
Система відводу конденсату, поява якого можлива при великій вологості в приміщенні і великого перепаду температур.
Потрібно відзначити, що основним елементом рекуператора повітря є теплообмінник, який може бути виконаний з металу (найкраще з міді), кераміки, пластику, спеціально обробленої паперу.
Переваги системи рекуперації повітря
Основними перевагами систем припливно-витяжної вентиляції, обладнаних рекуператорами повітря є:
Невелика вартість;
Ефективність створення оптимального повітря в приміщенні без провітрювання;
Зниження витрат на опалення і кондиціонування;
Досить простий монтаж і експлуатація, а також низькі витрати на виконання цих робіт;
Наявність додаткової системи фільтрації дозволяє не пропустити всередину приміщення пилу;
Тривалий термін служби, якщо ви віддаєте перевагу перевіреним часом торговим маркам виробників, таких як, наприклад, Hitachi;
Можливість переобладнати систему кондиціонування або опалення, а лише вдосконалити її установкою рекупераційних систем;
Можливість установки як в квартирах, так і в житлових будинках, офісах;
Низький рівень шуму під час роботи;
Можливість використання напротязі всього року.
Види рекуператорів повітря
Крім того, що рекуператори повітря відрізняються за типом матеріалу з якого виконаний теплообмінник, також серед них є:
Пристрої з різною формою корпусу (квадратні, прямокутні або круглі);
З вбудованою системою припливу і відпливу повітря, тобто вентиляторами;
З вбудованими додатковими калориферами, що працюють від електроенергії;
З різною подачею повітря, тобто працюють в циклічному або постійному режимі. При цьому потрібно зазначити, що циклічні рекуператори працюють у парі, їх робота синхронізується;
За напрямком повітряних потоків — прямоточні і протиточні;
Встановлюються як в вентиляційних каналах, так і компактні (трубчасті) для монтажу в невеликих приміщеннях.
Серед усього асортименту рекуператорів можна виділити кілька видів, які відрізняються один від одного виконанням і відповідно конструктивно:
Роторні. Основним елементом якого, є барабан (ротор) виконаний найчастіше з алюмінію. Цей механізм обертається і включає в себе рівні або гофровані пластини, для максимальної тепловіддачі. Корпус при цьому виготовляється найчастіше з оцинкованого заліза. Така конструкція спричинить за собою додаткові витрати електроенергії, хоч і не дуже, для того щоб обертати цей ротор. Ще одним недоліком такого пристрою є досить великі габарити, тому найчастіше така конструкція монтується всередині вентиляційних каналів великих будівель і будинків.
Пластинчасті або перехресно-точні. Складаються вони з пластин або листів, з яких формуються повітряні касетні канали. Такі рекуператори недорогі, не вимагають додаткового підключення до системи електропостачання, однак, можуть обмерзати з боку витяжних ґрат, при дуже низькій температурі на вулиці.
З етиленгліколем. В такому рекуператорі циркулює водно-гліколевий розчин, що володіє високими показниками теплоємності, тому його теплообмінник набагато довше зберігає тепло. Іноді замість етиленгліколю використовують звичайний антифриз.
Як вибрати систему рекуперації повітря для будинку і квартири?
При виборі системи рекуперації для квартир і приватних будинків, перш за все потрібно зрозуміти, де його можна монтувати. Наприклад, при відсутності вже реалізованих систем припливно-витяжної вентиляції відмінним рішенням є трубчасті рекуператори, для встановлення якого потрібно лише зробити отвір потрібного діаметру. Якщо ж мова йде про новобудову і є можливість монтажу рекуператора повітря всередині вентиляційного каналу, то ефективніше буде встановити його там.
Далі варто вибрати:
Виробника цього елемента вентиляції, щоб не переробляти систему через кілька місяців роботи. Якість виготовлення, комплектуючих і надійність складання є важливими складовими вдалої покупки;
продуктивність, яка безпосередньо залежить від типу і розмірів приміщення;
розміри корпусу, щоб він підходив для встановлення;
чи є система автоматизації, управління, захист від обмерзання за рахунок байпаса, а також інформаційна панель для налаштувань та контролю за режимом роботи рекуператора.
Для забезпечення ефективної роботи з високим ККД рекомендується вибирати моделі, які мають кілька положень швидкості обертання вентиляторів, а значить і інтенсивності подачі повітря в приміщення.
Висновок
Встановлення надійної і ефективної системи кондиціонування і опалення це лише частина створення комфорту і здорового мікроклімату в приміщеннях. В даний час в Україні кількість встановлюваних рекуператорів в систему припливно-витяжної вентиляції повітря динамічно зростає і це пов'язано з їх необхідністю монтажу для поліпшення якості повітря, а також для зниження витрат на опалення.