авторизований дистриб'ютор
09:00 - 18:00
09:00 - 18:00
09:00 - 18:00
09:00 - 18:00
09:00 - 18:00
вихідний
вихідний

Що таке рекуператор повітря і як він працює?

Ні для кого не секрет, що для гарного самопочуття, міцного сну і здоров'я як людини, так і тварин, що проживають в приміщенні, потрібен певний рівень кисеню в повітрі. Однак, після заміни старих вікон і дверей на нові збільшилася герметизація житлових приміщень, за рахунок якісних ущільнювачів, які перешкоджають попаданню свіжого насиченого киснем повітря всередину приміщення. Для цього, в принципі, досить було б відкривати вікна на провітрювання, однак, разом з цим, взимку на вулицю виходить дорогоцінне тепло. Однак, це не означає, що влітку ситуація поліпшується, бо кондиціонери без продуманої і сучасної припливної вентиляції, лише пропускають повітря, що знаходиться в приміщенні, через охолоджуючі грати його теплообмінника, не додаючи в нього новий кисень. Щоб вирішити проблему насичення житлових приміщень свіжим і насиченим киснем повітрям застосовуються рекуператори. 

Що таке рекуператор повітря?

Рекуператор повітря, є одним з найважливіших елементів припливно-витяжної вентиляції, що представляє собою двостінний теплообмінник, в якому потік використаного повітря, виводитися з приміщення не перемішуючи з вуличним. Одночасно з цим відбувається подача свіжого, з більшим відсотком кисню, повітря всередину приміщення. Однак, особливість і призначення рекуператора полягає в природньому нагріванні взимку, а також охолодженні влітку, припливного вуличного повітря.

Рекуператор, назва якого походить від латинського «recuperatio», що означає зворотнє отримання або повернення, є ефективним пристроєм для створення в приміщенні здорового мікроклімату без відкривання вікон для провітрювання і дозволяє підвищити енергозберігаючі показники. При цьому нормалізується вологість повітря, що теж позитивно впливає на дихальну систему живого організму, а також дозволяє зменшити ймовірність появи плісняви.

Принцип роботи рекуператора повітря

Принцип будь-якого рекуператора повітря вельми примітивний і заснований на різниці температур зовні, а також всередині приміщення. Повітряний потік з приміщення, а значить з великим вмістом азоту, шляхом примусової вентиляції надходить на рекуперативний теплообмінник. Якщо розглядати зимовий опалювальний період, то проходячи через теплообмінник рекуператора, тепле повітря з приміщення, нагріває його. В цей час потік холодного повітря потрапляючи з вулиці подається на нагріті стінки теплообмінника і проходячи через нього, підвищує температуру вхідного в приміщення повітря. 

Так, приточно-витяжна вентиляція виконує функцію щодо одночасного насичення приміщення повітрям багатим киснем, а також з підігріву цього повітря для того, щоб не знижувалася температура в опалювальному приміщенні. У літню пору напрямок потоків повітря не змінюється, тільки тепер, в приміщення через вентиляцію з системою рекуперації, подається охолоджене вуличне повітря, звичайно ж, якщо кімната в квартирі або будинку обладнана стандартною системою кондиціонування, без фанкойлів або ж вбудованих в систему вентиляції канальних внутрішніх блоків.

Пристрій рекуператора

Основними елементами системи рекуперації повітря є:

 1. Елементи подачі і всмоктування повітря — це звичайні вентилятори, які сприяють створенню спрямованого повітряного потоку. Працюють вони від електричної мережі, а так як потужність їх невелика, то і споживання електроенергії низьке. Навіть для великих приміщень потужність вентиляторів не є основним джерелом споживання електричної енергії;

 2. Теплообмінник, в якому власне і відбувається обмін температур повітряних потоків;

 3. Система фільтрації, що захищає приміщення від попадання всередину будівлі або приміщення пилу;

 4. Система відводу конденсату, поява якого можлива при великій вологості в приміщенні і великого перепаду температур.

Потрібно відзначити, що основним елементом рекуператора повітря є теплообмінник, який може бути виконаний з металу (найкраще з міді), кераміки, пластику, спеціально обробленої паперу.

Переваги системи рекуперації повітря

Основними перевагами систем припливно-витяжної вентиляції, обладнаних рекуператорами повітря є:

 1. Невелика вартість;

 2. Ефективність створення оптимального повітря в приміщенні без провітрювання;

 3. Зниження витрат на опалення і кондиціонування;

 4. Досить простий монтаж і експлуатація, а також низькі витрати на виконання цих робіт;

 5. Наявність додаткової системи фільтрації дозволяє не пропустити всередину приміщення пилу;

 6. Тривалий термін служби, якщо ви віддаєте перевагу перевіреним часом торговим маркам виробників, таких як, наприклад, Hitachi;

 7. Можливість переобладнати систему кондиціонування або опалення, а лише вдосконалити її установкою рекупераційних систем;

 8. Можливість установки як в квартирах, так і в житлових будинках, офісах;

 9. Низький рівень шуму під час роботи;

 10. Можливість використання напротязі всього року.

Види рекуператорів повітря

Крім того, що рекуператори повітря відрізняються за типом матеріалу з якого виконаний теплообмінник, також серед них є:

 • Пристрої з різною формою корпусу (квадратні, прямокутні або круглі);

 • З вбудованою системою припливу і відпливу повітря, тобто вентиляторами;

 • З вбудованими додатковими калориферами, що працюють від електроенергії;

 • З різною подачею повітря, тобто працюють в циклічному або постійному режимі. При цьому потрібно зазначити, що циклічні рекуператори працюють у парі, їх робота синхронізується;

 • За напрямком повітряних потоків — прямоточні і протиточні;

 • Встановлюються як в вентиляційних каналах, так і компактні (трубчасті) для монтажу в невеликих приміщеннях. 

Серед усього асортименту рекуператорів можна виділити кілька видів, які відрізняються один від одного виконанням і відповідно конструктивно:

 1. Роторні. Основним елементом якого, є барабан (ротор) виконаний найчастіше з алюмінію. Цей механізм обертається і включає в себе рівні або гофровані пластини, для максимальної тепловіддачі. Корпус при цьому виготовляється найчастіше з оцинкованого заліза. Така конструкція спричинить за собою додаткові витрати електроенергії, хоч і не дуже, для того щоб обертати цей ротор. Ще одним недоліком такого пристрою є досить великі габарити, тому найчастіше така конструкція монтується всередині вентиляційних каналів великих будівель і будинків. 

 2. Пластинчасті або перехресно-точні. Складаються вони з пластин або листів, з яких формуються повітряні касетні канали. Такі рекуператори недорогі, не вимагають додаткового підключення до системи електропостачання, однак, можуть обмерзати з боку витяжних ґрат, при дуже низькій температурі на вулиці.

 3. З етиленгліколем. В такому рекуператорі циркулює водно-гліколевий розчин, що володіє високими показниками теплоємності, тому його теплообмінник набагато довше зберігає тепло. Іноді замість етиленгліколю використовують звичайний антифриз.

Як вибрати систему рекуперації повітря для будинку і квартири?

При виборі системи рекуперації для квартир і приватних будинків, перш за все потрібно зрозуміти, де його можна монтувати. Наприклад, при відсутності вже реалізованих систем припливно-витяжної вентиляції відмінним рішенням є трубчасті рекуператори, для встановлення якого потрібно лише зробити отвір потрібного діаметру. Якщо ж мова йде про новобудову і є можливість монтажу рекуператора повітря всередині вентиляційного каналу, то ефективніше буде встановити його там.

Далі варто вибрати:

 • Виробника цього елемента вентиляції, щоб не переробляти систему через кілька місяців роботи. Якість виготовлення, комплектуючих і надійність складання є важливими складовими вдалої покупки;

 • продуктивність, яка безпосередньо залежить від типу і розмірів приміщення;

 • розміри корпусу, щоб він підходив для встановлення;

 • чи є система автоматизації, управління, захист від обмерзання за рахунок байпаса, а також інформаційна панель для налаштувань та контролю за режимом роботи рекуператора.

Для забезпечення ефективної роботи з високим ККД рекомендується вибирати моделі, які мають кілька положень швидкості обертання вентиляторів, а значить і інтенсивності подачі повітря в приміщення.

Висновок

Встановлення надійної і ефективної системи кондиціонування і опалення це лише частина створення комфорту і здорового мікроклімату в приміщеннях. В даний час в Україні кількість встановлюваних рекуператорів в систему припливно-витяжної вентиляції повітря динамічно зростає і це пов'язано з їх необхідністю монтажу для поліпшення якості повітря, а також для зниження витрат на опалення.

31 січня 2021
×
Отримати консультацію